23 Aralık 2009 Çarşamba

Lisa Andersen,Trouble,Fearlessness...

Lisa Andersen .. Kadın sörf dünyasını bugüne taşıma yolunda çok fazla katkısı olan en etkili kadın sörfçülerden.. Hayatı ve her anında sörfün olduğı bir yaşam biçimi.. Ki bu nedenledir , hem kendi özel hayatı, hem sörf hayatı başarılarla dolu... Son on yıla damgasını vurmuş sörfçülerden biri Kelly Slater ile birlikte anılması hiç şaşırtıcı değil...Ufak ama ilgi çekici bir diğer ayrıntı ise ikisinin de Florida'da yetişmeleri..
Onun takma adı '' Fearless'' ..İşte başlıyoruz...

Lisa Lorraine Andersen Newyork'da dünyaya gelir. 13 yaşına kadar Maryland ve Virgina'da büyür ve o zamanki takma adı ''Trouble'' , beladır.. Lisa'nın hikayesi 1969 yılında o henüz 13 yaşındayken Florida'ya taşınmaları ile şekillenmeye başlıyor aslında.. Sörf boardunu alıp ilk suya girişi Ormand Beach'de gerçekleşmiş. Bu spotta uzun bir süre tek kız olarak sörf yapmış ve doğal olarak da erkek sörfçülerle takılmaya başlamış.. Bu yatkınlıkları, ailesinin hoşuna gitmemeye başlamış ki zaten Lisa, sörfün ona verdiği özgürlüğe kendini kaptırıp eve geç gelmeye, derslerinden kırık notlar almaya başlamış..Alkolik olduğu söylenen babası da bir gün kızının bu haline kızıp sörf tahtasını kırmaya kalktığında Lisa da hayatını değiştirecek kararı almış...Tarihte baktığımızda,neden hep herşeyi mahveden bir baba figürü ve o sinirle evden kaçan insanın kinini ; diktatörlüğe veya yazarlığa ya da işte böyle sörfe kendini adamasıyla sonuçlanması ise ayrı bir blog konusu....İşte Lisa da babasının davranışı yüzünden o gün evden kaçmaya karar verir.,,Annesi hakkında yazılanlar ise daha ilginç ;Annesi kızının Dünya Şampiyonası'na katılmak için evden kaçtığını etrafa yaya dursun, daha sonra yapılacak röportajlarda Lisa bu söylemi reddedecektir. Annesinin tamamen bunu uydurduğunu dile getirerek işte tam olarak şu kelimelerle anlatır evden kaçış hikayesini :

-'' O sıralar sörf dünyasında şampiyon olmuş birini bile tanımıyordum.,,sadece evden uzaklaşmak kulağa hoş gelmişti ve bu benim için iyi bir sebepti. En iyi olma isteği ise,benim küçük bir parçam olarak sonradan içimde oluştu..'' ve buna da ekler ; sörfe tam da ailem bunu yapmamı istemediğinde başladım...''


Evden uzaklaşma fikriyle 16 yaşında kendisini California'da bulur,,En iyi sörfçülerin antreman yaptığı Huntington Beach'de 8 ayda tam 35 defa National Scholastic Surfing Association'u kazanır ve akabinde başarı gecikmez ; 1987 'de Amerika Şampiyonasını kazanır. Sebastian Intel'de porfosyonel olup de ilk Dünya turunda 12.olarak yılın çaylağı seçilir. 1990 yılına geldiğimizde ise Avusturalya'da ilk pro etkinliğini kazanır. Fakat bu tarihten sonra bir takım kişisel sorunları yüzünden konsantrasyonunu da yitirmeye başlamıştır...Fakat Lisa'yı Renato Hickel ile kısa sürecek olan evliliğinden bir de sürpriz beklemektedir..


1993 yılına geldiğimizde ilk kızı Erica'yı dünyaya getirdikten sonra konsantrasyonunu toparlar, röportajlarında kızının doğumunda sonra dünyaya bakış açısının değiştiğini anlatırr ve sadece 1 yıl sonra kendisini Japonya'da yine yarışırken bulur..İşte tam da 94 yılında artık Sörfün Kraliçesi olarak anılmaya başlanır ve yeni kuşak için de idol haline gelmiştir. Bu süre içerisinde tüm Dünya şampiyonalarında Quiksilver&Roxy sponsorluğuyla yarışır. 2001 yılında oğlu Mason,kızı Erica ile yeni bir hayata başlar..Hayatındaki ikinci mutluluğun ona verdiği güçle, 2002'de ise WTC şampiyonu olur. İşte bu da onun prpfosyonel sörf hayatında son şampiyonluğu olacaktır...2 tatlı çocuk ve muhteşem bir kariyer ile gözü açık gitmeyecek insanlardan birisi diyebiliriz onun için.. Yaşam hikayesi,sörfü ve yaşam tarzıyla gerçekten idol olmuş kadın sörfçülerden o....

2007 yılında Chronicle adında bir basımevi, Lisa hakkında bir kitap basar ..Kitap ''Korkusuzluk'' adını taşıyor, neden ona böyle dediklerine şaşmamak gerek..Onun için söylenen duyduğum en güzel ithamla bitiriyorum ve saygıyla selamlıyorum Lisa Andersen'ı..'' Lisa Andersen surfs like a man,,but she looks like a girl !! ''
Başarıları :
4 consecutive world titles (1994-97)
24 contest victories, including wins at events in Europe, Australia, and Huntington Beach, where she won the U.S. Open twice (1994 and ’97), and the OP Pro (1995)
1987 Association of Surfing Professionals Women’s Rookie of the Year
No. 76 among the “Greatest Sportswomen of the Century,” Sports Illustrated for Women
1992, 1994, 1996-1999 Surfer magazine Readers Poll winner
Named one of the “25 Most Influential Surfers of the Century” by Surfer magazine
Eleven top-10 season finishes, and seven top-five finishes on the Women’s World Tour
1998 Female Athlete of the Year, Condé Nast Sports for Women magazine ..

2 yorum:

  1. Türkiye'de bu sporun sadece erkerkler tarafından yapıldığı bilinse de,böyle kadınlarada yer verilmesi hoş..

    Deniz

    YanıtlaSil
  2. Lisa Andersen sadece bir başlangıç oldu aslında,sitemizde daha fazla kadın sörfçünün hayatlarına ve başarılarına dair bir çok yazı olacak ve olmalı da.. Teşekkürler yorum için..

    Çiğdem

    YanıtlaSil